czwartek, 18 września 2014

Cykl: Niezgodna / Divergent

Jakiś czas temu na ekrany kin wszedł film "Niezgodna" ["Divergent"]. Może nie każdy z Was wie, że jest to adaptacja książki. Chciałabym napisać o niej parę słów, a raczej o całym cyklu, składającym się z 3 tomów.


Jeden wybór może cię zmienić...
Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany...

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.

Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami.

A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.

Czytając powyższy opis książki wielu  z Was pewnie pomyśli, że to kolejna opowieść w stylu "Igrzysk Śmierci". Rzeczywiście na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Obie książki znajdziemy na tej samej półce "Young Adults".Frakcje można porównać do dystryktów. Bohaterowie także są odgrodzeni od świata zewnętrznego murem, i nie wiedzą co kryje się za wyznaczonymi granicami. No i główną bohaterką także jest dziewczyna. Ale na tym podobieństwa się kończą.
Trudno jest pisać o całym cyklu nie sprzedając Wam żadnych spoilerów. Mogę powiedzieć tyle, że cała seria jest bardzo zaskakująca. Ostatni tom wyjaśnia wszystkie znaki zapytania, wszystkie nieścisłości, i wywraca wszystko do góry nogami! Na prawdę warto dobrnąć do końca. Ostatni tom chyba jest najlepszy. Jest dopełnieniem całej serii.

Podsumowując, jeśli lubicie ksiązki z gatunku Yound Adults, jeśli podobały Wam sie "Igrzyska Śmierci", sięgnijcie po tę serię i oceńcie sami!

Polskie tytuły wszystkich tomów:
  1. Niezgodna
  2. Zbuntowana
  3. Wierna
  • Moja ocena: 5/5

Brak komentarzy: