wtorek, 16 lutego 2010

Dragon Age: Origins (PS3)

Zupełnym przypadkiem stałam się posiadaczką gry na PlayStation 3 "Dragon Age Origins". Kupując grę niewiele o niej wiedziałam, poza faktem, że to RPG. Dobrym argumentem przemawiającym za jej kupnem był fakt, że stworzyli ją Ci sami ludzie co Neverwinter Nights i Knights of the Old Republic II. Na szczęście gra okazała się być warta  57€!

Grafika oczywiście boska. Nic dodać nic ująć. Nie jestem ekspertem, pewnie ktoś z Was mógłby znaleźć jakieś uchybienia w tej materii, ale ja takowych nie zauważyłam. Odpalając intro przygotujcie się na wszechobecną krew. Gra jest od 18 lat. Bohaterowie po starciu z wrogiem nie są idealnie czyści, lecz obryzgani krwią - tak jak być powinno! To dodaje grze trochę realizmu.

Tworzenie postaci jest bardzo rozbudowane. Prawie jak w Simsach, mamy wpływ na wiele detali twarzy naszej postaci. Możemy wybrać, czy będzie stara czy młoda, jaki będzie miała kształt głowy, nosa, oczu, ust, jaką fryzurę i czy będzie miała tatuaż. Opcji jest oczywiście dużo więcej, niż wymieniłam. Jedyną rzeczą, jakiej nie można zmienić to typ budowy ciała. Ten pozostaje zawsze taki sam, ze względu na rasę postaci.

Mamy do wyboru 3 rasy: człowieka, krasnoluda i elfa [elf dzieli się na 2 podgatunki - Elf Dalijski i Elf Miejski]. Bardzo ciekawym zabiegiem jest to, że każda rasa zaczyna grę inaczej. Dzięki temu rozgrywka staje się ciekawsza, i za każdym razem nieco inna od poprzedniej.

Dostępne są 3 klasy: wojownik, łotrzyk i mag. Każda z nich dzieli się na 4 specjalizacje, z których możemy wybrać 2 dla każdego z naszych towarzyszy.Każda specjalizacja posiada w swoim asortymencie wachlarz zdolności i talentów ułatwiających nam potyczkę z wrogiem.
Gracz spotyka na swojej drodze wielu NPC, którzy się do niego przyłączają. Jednak w drużynie może towarzyszyć nam jedynie 3 graczy. W odpowiednich miejscach gry [jak np w obozie lub mieście] możemy dowolnie zmieniać skład drużyny.
Podobnie jak w Neverwinter Nights 2 nasze postępowanie ma wpływ na to, czy członkowie drużyny nas lubią,czy nie. Ich aprobata/dezaprobata ukazana jest na specjalnym pasku w karcie każdej postaci. By poprawić stosunki z daną postacią należy z nią porozmawiać w odpowiedni sposób, bądź też dać jej prezent. W Dragon Age występuje grupa itemów oznaczonych jako "gifts". Część z nich przypisana jest tylko do jednej postaci, i tylko ona przyjmie podarunek, nagradzając nas oczywiście punktami aprobaty. Większość z prezentów jednak może być wręczona wszystkim z naszych NPC. Jeśli nie trafimy w ich upodobania, aprobata wzrośnie jedynie o 1 punkt. W internecie można bez trudu znaleźć tabelę mówiącą o tym kogo nasz podarunek uszczęśliwi najbardziej :P
Możliwy jest także romans z kilkoma NPC [nawet biseksualny]. Co zrobić, by NPC się w nas zakochał? Oczywiście sprawić, żeby aprobata z danym charakterem była najwyższa z możliwych. Ja jeszcze do takiego stanu nie doszłam - gram dopiero pierwszy raz, więc jeszcze wszystko przede mną :D
Również bardzo fajną sprawą jest wprowadzenie rozmów pomiędzy NPC. Podczas wędrówki często słyszę za plecami docinki mojego wrednego maga pod adresem templariusza. Dzięki różnym charakterom postaci mogą się one lubić bądź też nie, szanować, bądź "obrzucać błotem" :)

Nie będę pisać o historii, której jesteśmy uczestnikami jako gracze. Myślę, że każdy, kto sięgnie po tą grę będzie miał większą przyjemność z odkrywania samemu tego, co gra proponuje, niż jakby miał o tym przeczytać tutaj. Oprócz głównych questów jest mnóstwo questów pobocznych, co czyni grę bardzo rozbudowaną i ciekawą. Bardzo pomocne jest jasne oznaczenie osób, od których możemy otrzymać zadanie. Nad ich głowami widnieje wykrzyknik, dzięki temu nie sposób ich przegapić. Questy możemy również otrzymać od niektórych z naszych towarzyszy. Trzeba jednak z nimi często rozmawiać.
Podczas naszej wądrówki znajdujemy tzw kodeksy, które są po prostu wycinkami z książek, bądź zaobserwowanymi przez nas przedmiotami. W owych kodeksach zawarte są informacje o świecie, miastach i okolicach, które odwiedzamy, o naszych NPC, o przedmiotach, potworach i wielu innych rzeczach. Za każdy znaleziony kodeks dostajemy EXP. Jednak jest ich tak dużo, że osobiście nie chce mi się ich czytać :) Ale uważam, że to bardzo ciekawy pomysł. Ci nadgorliwi mogą dowiedzieć się w ten sposób bardzo wiele o grze.

To chyba najważniejsze rzeczy, jakie chciałam napisać o tej grze. Mogę jeszcze tylko dodać, że polecam ją wszystkim fanom RPG. Jeśli podobał się Wam Neverwinter Nights 2 to na pewno będziecie zadowoleni z Dragon Age. Gra zdecydowanie warta wydanych na nią pieniędzy. A już niedługo pojawi się dodatek to tej gry, więc czekam z niecierpliwością.

Ocena: 5/5 !!!

Linki związane z grą:
  • Dragon Age Wiki - Strona poświęcona grze, z dokładnymi opisami questów, postaci, itemów, ras, klas i wszystkiego, co gracz może potrzebować!
  • Dragon Age - Oficjalna strona gry

Brak komentarzy: