środa, 3 października 2012

Borderlands 2 (PS3)


Od dwóch tygodni gram w najnowszą część gry Borderlands - strzelankę w pierwszej osobie z elementami RPG. Gra wydana na wszystkie konsole i PC - ja tradycyjnie testuję wersję na PS3.
Z góry przepraszam za używanie angielskich nazw - gram w grę w języku angielskim i wolałabym nie tworzyć własnych polskich tłumaczeń, które na ogół nie brzmią dobrze.

  • Jak to wszystko się zaczęło?

Akcja gry rozgrywa się 5 lat po wydarzeniach z pierwszej części, po tym jak Vault Hunters: Roland, Lilith, Mordacai i Brick, kierowani przed tajemniczego "Anioła Stróża"stawiają czoła abominacji zwanej jako Destroyer. Po pokonaniu Destroyera na planecie Pandora, gdzie rozgrywa się akcja gry, pojawiają się złoża cennego minerału - Eridium. Członek Hyperion Corp. - Handsome Jack, rządzi mieszkańcami Pandory żelazną ręką z wielkiej satelity w kształcie litery H, zawsze widocznej na niebie.

  • Klasy Postaci

Gra Borderlands 2 rozpoczyna się odnalezieniem, przez znanego nam z pierwszej części robota Claptrap'a, czterech, ocalałych z katastrofy kolejowej, spowodowanej przez Handsome Jack'a, Vault Hunters.
Gra oferuje nam do wyboru 4 klasy postaci:

Salvadore (Gunzerker): Przypomina nieco Brick'a z pierwszej części gry, jeśli chodzi o jego zdolności, ale w przeciwieństwie do niego nie używa potężnego ataku wręcz, lecz może walczyć przy pomocy dowolnych kombinacji dwóch broni. Ponadto może rzucać kilka granatów jednocześnie, regenerować zdrowie i amunicję.

Maya (Siren): Zdecydowanie moja ulubiona postać. Odpowiednik Lilith z pierwszego Borderlands. Jej moc Phaselock różni sie jednak od Phasewalk Lilith. Maya zamyka na chwile wroga w innym wymiarze, unieruchamiając go. Jej moc może być doskonalona o obrażenia żywiołów [głównie ogień, ale także elektryczność, kwas itp). Maya jest także postacią, która może leczyć zarówno siebie jak i swoich towarzyszy. Bardzo pomocne!

Axton (Commando): Odpowiednik Rolanda. Mocą Axtona są turrety [wieżyczki strzelnicze]. Bardzo pomocna postać, zadająca spore obrażenia. Turrety mogą być udoskonalane dodatkowymi barierami, wyrzutniami rakietowymi a nawet jeden ze skilli pozwala na ustawienie 2 turretów jednocześnie.

Zero (Assassin): Zero potrafi stworzyć swój hologram i zniknąć na krótki czas - jednak wystarczająco długi aby zadać masowe obrażenia. Odpowiednik Mordacai. Zero można rozwinąć w kierunku snajpera, ale doskonale sprawdza się także w walce wręcz, używając katany.

Axton, Salvador, Zero, Maya
Każda z postaci posiada 3 różne specjalizacje w obrębie klasy. Nie musimy jednak decydować się na wybór jednego drzewka skilli - możemy dowolnie rozdawać punkty. Nie martwcie się, jeśli zmienicie zdanie - w każdej chwili możecie zresetować skille i na nowo rozdać punkty. To pozwala na znalezienie idealnego dla Was buildu
Warto dodać, ze wszystkie 4 postaci z pierwszego Borderlands: Roland, Lilith, Mordacai i Brick, będa dostępne w grze jako NPC.Pojawi się także Anioł Stróż i Claptrap, oczywiście.
  • Rodzaje rozgrywek i ustawienia gry online
Gra jest wręcz stworzona dla wielu graczy, ale można ją oczywiście przejść samemu. Osobiście odradzam - gra wieloosobowa po pierwsze sprawia więcej radości, po drugie łup jest lepszy, a przeciwnicy trudniejsi i questy robi się szybciej i łatwiej. Można również grać w 2 osoby na jednej konsoli, z przedzielonym na pół ekranem. Nie próbowałam jeszcze tej wersji, ale przyznam, że pomysł jest świetny.
Bardzo dobrze rozwiązano system dołączania do rozgrywki. Można nadal przesyłać zaproszenia, ale nie trzeba. Pojawiło sie ustawienie, które pozwala przyjaciołom z Twojej listy PSN dołączać do Twojej rozgrywki. Mało tego, na liście, jak i w menu gry możemy na bieżąco śledzić postępy naszych znajomych. Przy nicku wyświetla się klasa postaci, jaka grają i jej level. Genialne!
Po przejściu części fabularnej gry odblokowujemy kolejny poziom rozgrywki. Gramy od początku, ale na wyzszym poziomie trudności. Możemy dalej rozwijać postać, do maksymalnego 50 levelu, skupiając się bardziej na Challanges i trofeach. 
  • Grafika
To, co mnie jako gracza najbardziej zainteresowało w tej grze to oprawa graficzna. Przyzwyczajona do takich cudów jak w Skyrim ze zdumieniem patrzyłam na kreskówkową oprawę gry. Od razy mi się spodobała! Nadaje grze niesamowity klimat, a grając w nią ma się wrażenie, że jest się częścią filmu animowanego.
  • Skins
Gra pozwala nam na zmianę wyglądu bohaterów. Na początek mamy do dyspozycji szereg głów [fryzur] i skinów [ubranek]. Za questy dostajemy kolejne, które należy odblokować i później w specjalnym miejscu w mieście, założyć.
  • Ekwipunek
Gra dostarcza nam mnóstwo rodzajów broni palnej, jak również mody klasowe i relikwie, które dodają nam dodatkowe umiejętności i punkty do statystyk. Rzadkość występowania każdego itemu zaznaczona jest odpowiednim kolorem, od białego, poprzez zielony, pomarańczowy, niebieski i fioletowy.
  • Samochody
Gra daje możliwość poruszania się po świecie różnymi typami samochodów. Było to dla mnie miłe zaskoczenie, chociaż sama wole zajmować miejsce na wieżyczce strzelniczej, a kierowcą niech będzie mój przyjaciel :P
  • Challanges 
Czyli wyzwania - to szereg zadań, po których wykonaniu dostajemy specjalne punkty - Bad Ass Rank - za które wykupujemy bonusy, na przykład zwiększamy szybkość przeładowania broni, szanse na Critic Damage czy dokładnośc przy celowaniu. A zadania mogą polegać na przykład na znalezieniu jakiś itemów, zadania jakiejś konkretnej liczby obrażeń przy użyciu konkretnej broni itp.

Podsumowanie:
Borderlands 2 to zdecydowanie najfajniejsza gra multiplayer w jaką do tej pory grałam. Bardzo rozbudowana, z mnóstwem możliwości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja zdecydowanie uwielbiam Siren, to postać stworzona dla mnie. Gorąco polecam, na prawdę warto. 
W połowie października ma być dostępna nowa klasa postaci dla wersji pre-order. Już nie mogę się doczekać :D
  • Ocena: 5/5

1 komentarz:

Tomasz Stępnik pisze...

W Borderlands grałem i tryb single player był fajny ale multi jakoś do mnie nie przemówił :( Dwójkę może kiedyś sprawdzę ale jakoś mi się nie pali - mam niezłą kolekcję gier którą muszę w końcu przejść (w tym Mass Effect które opisywałaś) :)

A co do najlepszej multi to według mnie jest nią seria Counter Strike i Team Fortress 2 :) Polecam :)