poniedziałek, 19 września 2011

Tumblr.com

Zawsze zastanawiała mnie niebieska ikonka z białą literką "T", łudząco podobna do tej używanej przez Facebooka. Początkowo sądziłam, że to jakiś kolejny serwis społecznościowy albo inne tatałajstwo. 
Moja przyjaciółka założyła sobie tam konto, dlatego w końcu dowiedziałam się cóż to takiego ten Tumblr.
Na początku nie chciałam zakładać tam konta. Z tego co przeczytałam na stronie Tumblr to blog, więc pierwszą moją reakcją było to, że mam już przecież 2 blogi i chyba wystarczy.. Ale postanowiłam z ciekawości zarejestrować się tam. Od razu rzuciło mi się w oczy charakterystyczne menu:
Zaintrygowało mnie. Bardzo pomysłowe! Dzięki niemu można szybko i sprawnie wybrać rodzaj posta, jaki chce się umieścić. Z tego co zaobserwowałam Tumblr to połączenie bloga i Twittera :D Można tu prowadzić normalnego, klasycznego bloga, czyli po prostu pisać - albo wykorzystać go na wiele innych sposobów.
Istnieje tu funkcja podobna do tej znanej z Twittera - Retweet, tu znana jako Reblog. Jeśli spodoba Ci się post znaleziony u kogoś na blogu, klikasz "reblog" i już ulubiony post znajduje się u Ciebie na Tumblr. Dzięki temu można zebrać kolekcję zabawnych tekstów, zdjęć, filmów itp.  Uwielbiam cytaty, więc szczególnie cieszy mnie taka opcja. Oprócz reblogowania postów, można dodawać je do ulubionych. 
Oczywiście znajdziemy tu takie opcje jak obserwowanie innych blogów, wysyłanie wiadomości, tagowanie postów. Fajną opcją jest tak zwane "queue" [kolejka]. Umożliwia stworzenie kolejki postów, a następnie ustalenie co ile będą się pojawiać na blogu. Dzięki temu nie musicie pamiętać o dodaniu posta, bo Tumblr robi to za Ciebie :D 
Warto wspomnieć, że serwis daje duże możliwości personalizacji. Oprócz ustawienia avatara, mamy do dyspozycji szereg darmowych i płatnych stylów [themes]. W obrębie każdego stylu możemy zmieniać kolor tła, czcionkę jak również wstawiać obraz i banner. Oprócz profilowej stronki, mamy coś zwanego Dashboard. Można to porównać do Facebookowej ściany - pojawiają się tam wszystkie posty umieszczone przez nas jak również przez obserwowane przez nas osoby.


Jeszcze nie odkryłam wszystkich możliwości tego mikrobloga, ale już mi się podoba. Mam nadzieję, że zachęciłam Was choć troszkę do poeksperymentowania.
Zapraszam na mojego Tumblr'a: http://ava-angel.tumblr.com/
Brak komentarzy: